There are no images available in the gallery.

We wszystkich kościołach i kaplicach świata w niedzielę 22 października będzie przeżywany Światowy Dzień Misyjny. Decyzją Stolicy Apostolskiej już od 91 lat, zawsze w przedostatnią niedzielę października, swoimi modlitwami i ofiarami materialnymi można wesprzeć młode Kościoły na terytoriach misyjnych.

W Polsce światowy dzień solidarności w modlitwie i pomocy materialnej rozpoczyna Tydzień Misyjny i znany jest jako Niedziela Misyjna. Wszystkie inicjatywy podejmowane w tym dniu, według zamysłu i wskazań Stolicy Apostolskiej powinny mieć charakter powszechny czyli pokazywać jedność Kościoła. W świątyniach przeprowadzana jest zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary.

– Niedziela Misyjna jest dniem, który na nowo gromadzi nas wokół Jezusa – pierwszego i największego  głosiciela Ewangelii – podkreśla dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas, nawiązując do orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Misyjny. Już w pierwszych zdaniach swojego przesłania Papież wskazuje: „Kościół jest bowiem misyjny ze swej natury. Gdyby tak nie było, to nie byłby on Kościołem Chrystusa, ale stowarzyszeniem pośród wielu innych, które bardzo szybko wyczerpałoby swój cel i zanikło”.

– Jeżeli  jestem osobą wierzącą, jeżeli pragnę autentycznie przeżywać moją więź z Jezusem, to czymś naturalnym staje się, że chcę się zaangażować, chcę by ktoś inny Jezusa spotkał, Jego miłości doświadczył, aby zobaczył w swym życiu światełko nadziei, światełko Jezusowego miłosierdzia – wyjaśnia słowa orędzia ks. Atłas.

Co roku przed Tygodniem Misyjnym w biurze krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych powstają materiały liturgiczno-duszpasterskie, które trafiają do parafii. –  Jest to zbiór pomocy, które mogą wykorzystać przede wszystkim duszpasterze w parafiach, katecheci, ale też animatorzy, związani z wolontariatem, z Żywym Różańcem – wyjaśnia ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Materiały zawierają m.in. rozważania różańcowe na każdy dzień, a także czytankę różańcową opowiadającą o Papieskich Dziełach Misyjnych i ich inicjatywach, jak: Żywy Różaniec dla Misji, wolontariat misyjny, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Misyjne Apostolstwo Chorych czy też pomoc klerykom i kapłanom w krajach misyjnych poprzez akcję Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. W pomocach dla duszpasterzy są również materiały multimedialne, statystyki oraz informacje mówiące o tych, którzy oddali życie na misjach. Zaprezentowana jest też jedna z najnowszych inicjatyw – Misyjny Budzik – zachęcająca do misyjnego zaangażowania. W akcję „budzenia do misji” włączył się w ostatnich dniach m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

–  Tydzień Misyjny ma nam tylko pokazać jak wiele jest inicjatyw i w jak różny sposób możemy pomagać misjom. Inicjatywy misyjne można natomiast podejmować cały rok – podkreśla ks. Będziński. – Niedziela Misyjna to powiedzenie każdej i każdemu z nas: I Ty, skoro znasz Jezusa – idź i zanieś Go innym – dodaje ks. Atłas.

Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, z czego ponad 2 tysiące to Polacy. Niedziela Misyjna zwraca uwagę na to, jak bardzo potrzebne jest zaangażowanie misyjne w świecie, w którym 5 miliardów ludzi nie jest ochrzczonych. Polacy każdego roku przekazują z Niedzieli Misyjnej dla Kościołów misyjnych około 1 mln dolarów amerykańskich. Dzięki ofiarom Polaków z Niedzieli Misyjnej 2016 roku Papieskie Dzieła Misyjne przekazały Stolicy Apostolskiej na pomoc misyjną 1 141 658, 03 USD. Fundusze są przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.