Świety na dziś

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii

W 2010 roku, po dwusetletniej przerwie, zostały wznowione stanowiące tradycję Góry Kalwarii Misteria Męki Pańskiej. Góra Kalwaria- Kalwaria Mazowsza, zwana także Nową Jerozolimą wystawiała widowiska pasyjne i słynęła z nich już w XVII i XVIII wieku.

Obecnie Misterium organizuje Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii powstałe w trakcie realizacji pierwszego przedstawienia (28 marca 2010 roku). Tekst misterium oraz pieśni, które są wykonywane podczas widowiska, napisał Jacek Kowalski. Każdorazowo w przedstawienie angażuje się ponad setka mieszkańców Góry Kalwarii i okolic.

Misterium w Górze Kalwarii jest podzielone na dwa plany: scenę historyczną i pasyjną. W pierwszej odbywa się scena odczytania i wręczenia Piłatowi przez burmistrza miasta wyroku skazującego Jezusa. Występują w niej współcześni rajcy miejscy – w siedemnastowiecznych strojach.

Rekonstrukcja ta sięga do najbardziej oryginalnej tradycji Nowej Jerozolimy-Góry Kalwarii, nieznanej w innych polskich inscenizacjach misteryjnych. W czasach świetności górskiego sanktuarium pachołek miejski w każdy Wielki Piątek odczytywał Dekret Piłata skazujący Jezusa na śmierć, a następnie dekret ów wpisywano do ksiąg miejskich. Do naszych czasów zachował się tylko jeden odpis takiego dokumentu, z 1761 roku, który jest wykorzystany we współczesnej inscenizacji. (źródło: Wikipedia)

Tegoroczne misterium – 24 marca 2018 roku o godzinie 15.00

Organizatorzy serdecznie zapraszają!

Zapraszamy do słuchania

To tylko przykładowe utwory istnieje możliwość wykonania innych utworów przez Panią Eweline. Oprawę ślubów może zapewnić też chór parafialny Laudate Dominum lub trębacz czy skrzypaczka. W sprawie oprawy muz. Liturgii ślubnej, pogrzebowej bądź innej uroczystości proszę o kontakt.

od poniedziałku do piątku - w godz. 16:30 do 18:00