facebook_page_plugin
Parafia
świętego Wita
w Karczewie

Arcybiskup Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz oraz Biskup Warszawsko-Praski, bp. Romuald Kamiński, podpisali wspólny komunikat zlecający włączenie dzwonów w świątyniach obu diecezji we czwartek, 19 kwietnia o godzinie 12.00, dla uczczenia 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, w momencie rozpoczęcia przez Heinricha Himmlera akcji jego ostatecznej likwidacji. Było pierwszym miejskim zrywem powstańczym w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie.

Zasadniczo trwało do 16 maja 1943 roku; ostatnie sporadyczne walki trwały do czerwca a ostatni mieszkańcy ukrywali się na terenie Getta do 1944 roku.

Po ogłoszeniu stłumienia Powstania powstańcy oraz ludność cywilna zostali wymordowani lub wywiezieni do obozów w Treblince, Majdanku, Budzyniu, Dorohuczy, Poniatowej i Trawnikach. Teren dzielnicy metodycznie palono i równano z ziemią.